image

PeyamaKurd- Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) Irak-Suriye sınırında yürüttüğü “Cizre Fırtınası” operasyonu devam ediyor.

K24’e konuşan DSG komutanları, bu operasyonun tamamlanmasıyla birlikte terör örgütü IŞİD’in bölgede askeri anlamda son bulacağını ve Suriye-Irak sınırını tamamen kontrol altına alacaklarını ifade ettiler.

“Günlük, 3-4 kontrol noktası ele geçiriyoruz”

Deyrezor Askeri Meclisi komutanları, Fırat Nehri’nin çevresinin tamamen kontrol edilmesi halinde bölgedeki IŞİD varlığının son bulmasıyla güvenliğin tamamen sağlanacağını ve Suriye rejiminin DSG kontrolündeki bölgelere saldırılarının önünün alınacağına dikkat çekiyor.

Deyrezor Askeri Meclisi komutanlarından Ebu Ebdal, “Cizre Fırtınası”nın ikinci aşamasının başladığı günden bugüne güçlerinin 23 km’lik alanı kontrol ettiğini, günlük IŞİD’e ait 3-4 kontrol noktasını ele geçirdiklerini söyledi. Ebu Ebdal, DSG’nin de desteği ile bölgedeki mayınları temizlediklerini”  söyledi.

IŞİD’in elindeki Hecin kentini kuşatma altına alan DSG güçleri, kenti kurtarmayı kolaylaştırmak için güneyden Şedadi bölgesinden operasyon başlatmayı planlıyor. Operasyonun zorlu geçeceğini belirten komutanlar, IŞİD’in Hecin kentine çok sayıda silah ve savaşçı yığdığını kaydediliyor.

IŞİD için stratejik öneme sahip bir bölge olan Rakka’dan Deyrezor’a uzanan Doğu Fırat bölgesi aynı zamanda Suriye’nin en önemli petrol rafinerilerinin bulunduğu ve hidroelektiriğin üretildiği bir yer olması açısından büyük bir öneme sahip. Bölgenin büyük kısmı DSG güçlerinin kontrolünde bulunuyor.