image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Güçleri (DSG) üst düzey komutanlarından Newroz Ahmed, İstiklal Caddesi saldırısının faili olduğu iddia edilen Bilal Hassan’ın YPG’li olduğu” yönündeki iddiaları araştırdıklarını ifade ederek, “Daha önce de bu tür olaylarda bazı kişileri ‘terörist’ diye suçladılar ama sivil oldukları anlaşıldı” dedi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Taksim İstiklal Caddesi saldırısının firari şüphelileri arasında yer aldığı iddia edilen daha önce adı "Bilal Hassan" olarak duyurulan, ancak gerçek adının "Bilal Elhac Maoas" olduğu belirtilen şahsın YPG üniformalı fotoğrafını paylaştı.

Bu kişinin, Ahlam Albashir'e bombayı temin eden kişi olduğu iddia edildi ve saldırıdan sonra Bulgaristan'a kaçtığı kaydedildi.

DSG: Araştırıyoruz, ilgimiz yok

Rudaw’a konuşan Newroz Ahmed, “Hassan’ın YPG’li olduğu” şeklindeki iddiaları araştırdıklarını söyledi.

Ahmed, “Araştırıyoruz, araştırmalarımız hala devam ediyor. Çünkü Türk Devleti bu bilgileri yeni yayınladı. Her defasında yeni bir bilgi ortaya atıyorlar. Elbette hiçbir ilgimiz olmayan bu olayda Türk Devleti’nin iddialarını ortaya çıkarmak istiyoruz” dedi.

Geçmişte birçok kişinin DSG şemsiyesi altındaki Halk Savunma Birlikleri’ne (YPG) katıldığını ve daha sonra ayrıldığını dile getiren Ahmed, şu şeklide devam etti:

“Geçmişte askeri güçlerimiz içerisinde yer almış ve ayrılmış kişiler var. Türkiye’ye göç etmiş çok sayıda Suriyeli var. Zaten daha önce de bu tür olaylarda bazı kişileri ‘terörist’ diye suçladılar ama sivil oldukları anlaşıldı. Devrim sürecine geçmişte herkes katıldı.

Katılıp ayrılanlar da oldu, şimdi normal hayatlarını sürdürüyorlar. Türkiye için burada yaşayan herkes teröristtir, onları böyle görüyor. Geçmişte de bu tür durumlar yaşandı. Bu nedenle biz hala bu konuyu araştırıyoruz. Elde edeceğimiz sonuçları açıklayacağız.”