image

PeyamaKurd – Rojava’da, Rusya ve rejim güçlerinin de Menbiç'te sürece dahil olmasıyla beraber, Türkiye'nin Rojava operasyonu şimdiden uluslararası mecrada çok ciddi bir baskı ve geri tepme ihtimali ile karşı karşıya kalmış görünüyor.

Bölgeden gelen bilgiler ve diğer yandan da ABD'de ve dünyanın dört bir yanında Türkiye'ye karşı yükselen tepkiler, yaptırım tehditleri ve uygulamaya konulan silah ambargoları, Türkiye’yi karambole almış gibi görünüyor.

Orta Doğu üzerine Center for a New American Security'de güvenlik dersleri veren Nicholas A Heras, yaşananlara ilişkin resmi Twitter hesabından açıklama yaptı.


Heras, "Savaş alanından gelen bilgilere göre, Türkiye'nin, Kuzey Suriye'deki sebepsiz işgaline karşı, SDG, ABD öncülüğündeki koalisyon tarafından aldığı eğitimi sahada uyguluyor. ABD'nin devlet dışı bir ortağının, sahada bir NATO müttefikine karşı savaşması gerçeküstü. Ancak bu Erdoğan'ın seçimiydi. Kötü bir seçim” dedi.

Diğer yandan Foreign Policy'de Lara Seligman tarafından dikkat çeken bir haber kaleme alındı. Seligman söz konusu haberinde, Kürt savaşçıların daha önce kurdukları tünel ağı üzerinden karşı saldırılar gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Haberin alakalı ve ilgi çeken detayı ise şurası:

"Türkiye, Kuzey Suriye'deki (Rojava) şiddetli saldırılarını devam ettiriyor. Kürtler ise komplike bir tünel ağını ve Türk destekli güçler tarafından ele geçirilmiş bazı bölgeleri geri almak için diğer savaş alanı taktiklerini kullanıyor.

SDG ile yakın temas içinde çalışmış dört görevde ve eski ABD yetkilisi, SDG'nin Kuzey Suriye'nin kilit öneme sahip kasabalarının altında, Türk saldırısı ihtimaline karşı bir savunma ağı inşa ettiğini doğruladı. ABD askerinin tahliye edilmesi ve ABD hava desteğinin son bulmasıyla, Kürt savaşçılar sınır kasabalarını korumak için bu tünelleri başarılı bir şekilde kullanıyor.

‘Kürt savaşçılar, yaratıcı savaş taktikleri geliştirmekle tanınıyor’

ABD'li bir üst düzey yetkili, konuya ilişkin, "Kürt savaşçılar, gelişmiş bir orduya karşı yaratıcı savaş taktikleri geliştirmekle tanınıyor. Türkler, bu taktiklerin etkililiği karşısında şaşırdı" dedi.  

Suriye Demokratik Konseyi yetkilisine göre SDG, 24 saat içinde, sınır kasabası Serekaniye'nin büyük bir bölümünü yeniden ele geçirdi ve Türkiye adına savaş güçleri stratejik öneme sahip, Suriye ile Irak arasındaki işleyen M4 otobanından püskürttü.

SDG komutanı General Mazlum Kobane, Serekaniye'deki çatışmalar sırasında 103 ÖSO’lunun öldürüldüğünü ifade etti. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de (SOHR), SDG'nin ağır çatışmaların ardından bölgeyi kurtardığını açıkladı. 

‘Kürtler, Türklere karşı tünelleri inşa etti’

Şiddet sürerken, Serekaniye çevresindeki bazı bölgeler hala Türk kontrolünde. ABD ise, Rusya'nın girişi için hızlı bir şekilde çekildi. Esad'ın ordusu Rojava'ya ilerliyor ve Rus askerleri de Menbiç'te devriye geziyor.


SDG'nin komplike savaş alanı taktikleri gün yüzüne çıkarılıyor. Bir ABD'li yetkiliye göre, SDG, Türkiye'nin 2018'de Efrin'i ele geçirmesinin ardından tünelleri kazmaya başladı. Bazı tüneller, stratejik bir askeri bölge de olan Menbiç kasabasının altında. SDG, Türk hava güçlerinin saldırısına karşı savunmasız kaldıklarını görünce bu tünelleri inşa etti."