image

PeyamaKurd - Ateşkesin devam edip etmeyeceğinin Türkiye’nin tutumuna bağlı olacağını dile getiren Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Sözcüsü Kino Gabriel, “Ateşkese bağlı kalacağız ama yarından sonra ne olacağını bilemeyiz” ifadesini kullandı.

Kürdistan basınına açıklamada bulunan Gabriel, “Türkiye’nin askeri operasyonlarını devam ettireceği öngörülüyor. Türk yetkililerin açıklamalarından operasyonun devam edeceği anlamı çıkıyor” sözlerine yer verdi.

DSG Sözcüsü, “ABD ise askeri operasyonların durdurulması gerektiğini belirtiyor” diyerek şunlari ifade etti, “ABD ile ilişkilerimiz devam edecek. Uluslararası koalisyonla ilişkilerimiz var. DSG ile uluslararası koalisyon ortak bir şekilde IŞİD’le mücadele etti. IŞİD’in kalıntılarının tamamıyla ortadan kaldırılması için Rojava bölgesinde yapacak çok şey var.”

Grê Spî ile Kobani arasındaki bölgeye ilişkin olarak konuşan Sözcü Gabriel:

“Suriye hükümeti güçleri Grê Spî’nin batısı, Kobani, Ayn İsa, Menbiç bölgelerine dağılmış. Bu bölgelerde Suriye güçleri ile Türkiye ve desteklediği silahlı gruplar arasında çatışma olacak mı? Suriye sınırlarını korumaya hazır mı? Bunları önümüzdeki günlerde göreceğiz” dedi.