image

PeyamaKurd - Suriye Demokratik Güçleri (DSG) komutanlarından Hesen Kamışlo, bugünden itibaren sınır hattında YPG-YPJ savaşçılarının yerine kentlerin askeri meclislerinin konuşlanacağını dile getirdi.

Hasekê’de, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) bileşenlerinin yıllık toplantısı sürüyor.

DSG komutanlarından Hesen Kamışlo, toplantı sonrası açıklama yaparak, “Bugünden itibaren Serêkaniyê ve Girê Spî’de, YPG-YPJ’nin yerine askeri meclisler, 5 km derinlikte konuşlanacak” sözlerini kullandı.

Kamışlo, DSG’nin çok önemli bir süreçten geçtiğini belirterek şu ifadeleri kullandı: 

Son süreçte yaşadığımız eksiklikler oldu, DSG sisteminin son şeklini ortaya çıkaramadık. IŞİD’in bitirilmesinden sonra DSG’de son şekli verebilmek için imkanlarımız oluştu. Tabanda kent meclisleri ve bölgesel meclisler oluşturuldu. DSG bundan sonra tüm bileşenleriyle, katılan tüm gücüyle tüzük, program ve tüm örgütlenme tarzında son şeklini oluşturacak. Türk devletinin üzerimizde büyük bir tehlikesi var. DSG olarak diyalogdan yanayız.”

Askeri meclislerin konuşlanmasına yönelikte önemli bilgiler veren Kamışlo, “Kurulan askeri meclisler, bugünden itibaren YPG-YPJ’nin yerine sınır hattına konuşlanacak. Şimdi Girê Spî ve Serêkaniyê’de, 5 km derinlikteki alanda kentlerin askeri meclisleri devreye girecek” diye konuştu.