image

PeyamaKurd - Suriye Demokratik Güçleri (DSG) Sözcüsü Kino Gabriyel, Suriye rejiminin DSG’nin Deyr ez-zor’da katliam yaptığı iddialarına ilişkin yazılı bir açıklama yaparak yanıt verdi.

Kino Gabriyel açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın BM ve Güvenlik Konseyi’ne sunduğu mesajda, Deyr ez-zor’u kurtaran ve terör hücrelerine karşı mücadeleye devam eden güçlerimize ilişkin yalan iddialar bulunmaktadır. 

Güçlerimiz, doğrudan IŞİD örgütüne bağlı terörist hücre yapılarına karşı  mücadelesini devam etmektedir. Bahsi geçen hücre yapıları, Fırat Nehri üzerinde bulunan Şam merkezi hükümeti ile milislerinin kontrolündeki bölgelerden alanlarımıza geçirilmektedir. IŞİD örgütü mensupları bu bölgelerde rahatça dolaşmakta, kurtarılmış bölgelerdeki halkın yaşamını hedef almakta, özel ve kamu mülkleri üzerinde tehdit oluşturmaktadır.

Suriye hükümeti bize yönelik karşıt açıklamalar yapmak ve teröre desteğe devam etmek yerine bizimle ve uluslararası koalisyon güçleriyle ulusal iştirakler yapabilirdi. Ancak görüyoruz ki Suriye hükümeti, teröristleri korumak, güçlerimizin IŞİD karşısındaki zaferde ortaya koyduğu emeği görmezden gelmek adına yasal maskelemelerle bahaneler bulmaktadır. Rejimden istenilen, IŞİD tehlikesinin ortadan kalkması için Suriye’nin ulusal çıkarları temelinde objektif bir yaklaşım