image

PeyamaKurd - Rojava'nın bazı bölgelerinde Rusya'nın kendisine bağlı silahlı bir güç oluşturmayı planladığı açıklayan Suriye Demokratik Güçleri, (DSG) bunun için askere alım işlemine başladığını duyurdu. 

Rojava’da DSG’nin kontrolündeki bölgede ‘askere alma’ amacıyla Rusya’nın 2 merkez kurduğunu ileri süren Amerikan’ın Sesi haberinde söz konusu bu güçlerin gelecekte Rojava-Türkiye sınırında konuşlanacağı iddia edildi. 

Rusya’nın Rojava’daki girişimlerini değerlendiren ismi açıklanmayan bir Kürt gazeteci VOA’ya demecinde, “Ruslar Amuda ve Tel Tamir’de merkezler kurdu” diyerek, ‘bu güce katılan bazı gençleri bizzat tanıdığını’ ve ‘Rusya’nın öncelikle Kürtleri aldığını’ dile getirdi. 

“DSG, Rusya ile ortak devriye yapacak” 

Bu konuya ilişkin Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) yöneticisi Rami Abdurrahman da yerel kaynaklarına dayanarak, ‘Rusya’nın Kürt bölgesinde müttefik bir güç kurmaya çalıştığını’ ifade etti. 

Öte yandan DSG'li yetkililer ise Rusya’nın planlarından haberdar olduklarını, yeni savaşçıların sınır bölgesinde Rus askerleriyle ortak devriye görevi yapacağını belirtti. 

Yeni kurulacak Rus destekli güçle Amerikan destekli DSG arasında çatışma ihtimali bulunmadığını da kaydeden DSG’li komutan, “Rusya’yla yakın bir askeri ilişkimizin bulunduğundan emin olmak istiyoruz” diyerek, çatışma ihtimali olmadığını çünkü ‘yeni savaşçı alım sürecine kendilerinin de müdahil olduğunu’ da vurguladı.