image

PeyamaKurd - Rojava'da Haseke’deki Geweran Cezaevi’nde yaşanan çatışmalarda 8 IŞİD’linin öldürüldüğünü duyuran DSG, 300 teröristin ise silah bırakarak teslim olduğunu açıkladı.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrolü altındaki Rojava’nın Heseke kentindeki Geweran Cezaevine yönelik geçtiğimiz Cuma akşamı başlatılan saldırının ardından yaşanan çatışmalar dördüncü gününde de devam etti.

300 IŞİD'li terörist teslim oldu!

DSG Basın İrtibat Merkezi, 10 kişilik savaşçı ile yapılan operasyonda bugün kuşatmaya alınan cezaevinde yaşanan son gelişmelere ilişkin yazılı bir açıklamada bulundu

Haseke çevresinde yapılan operasyon ile ilgili açıklamada, “teslim ol” çağrılarının ardından hapishanedeki bir koğuşta kalan 300 IŞİD’linin bu sabah saat 05.00 sıralarında silahlarını bırakarak teslim olduğu vurgulandı.

"IŞİD hücrelerine baskın yapıldı"

Ayrıca açıklamada DSG'nin, İç Güvenlik Güçleri ile birlikte Geweran Mahallesi’nde IŞİD hücrelerininin yakalanması için operasyonlarını sürdürdüğü bilgisi de paylaşıldı.

Öte yandan DSG yayımladığı açıklamanın devamında şu ifadeleri paylaştı:

“Bölgede sivillerin bulunması ve IŞİD’in sivilleri canlı kalkan olarak kullanması nedeniyle son derece titizlikle yürütülen operasyonda bugün bir IŞİD hücresine baskın yapılmıştır. Hücrede bulunan çetelerin güçlerimize silahla karşılık vermesi üzerine çatışma başlamış ve hücrede bulunan 8 çete öldürülmüştür."