image

PeyamaKurd - Şarkul Avsat’ın Rus kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile Suriye rejimin, “Özerk Yönetim” için prensipte anlaştığı iddia edildi.

Haberde, DSG ile Suriye rejimi arasında geçtiğimiz günlerde Şam’da gerçekleştirilen görüşmede iki tarafın prensipte anlaşmaya vardığı kaydedildi.

Söz konusu görüşmede Suriye rejimi tarafında hükümet ve güvenlik yetkililerinin yer aldığı, DSG heyetinde ise askeri yetkililer, petrol dosyasından sorumlu yöneticiler ve buna ek olarak Cezire bölgesindeki halktan, aşiretlerden ve akademisyenlerden Arap ve Kürt isimlerin bulunduğu kaydedildi.

Rus kaynaklar, Rusya’nın, rejim güçlerinin bünyesinde DSG’ye ayrıcalık tanınması, 2011’de çıkarılan ve 2015’te üzerinde değişiklikler yapılan 107 sayılı Mahalli İdare Kanunu’nun Suriye toprak bütünlüğünü ve ulusal zenginlikleri koruduğuna işaret ederek, bu Kanunun göz önüne alınıp Özerk Yönetim’e ayrıcalık verilmesini teklif ettiğini, rejimin ise bu teklife karşı çıkmadığını belirtildi.

“Rojava’daki kurumlara Suriye Arap Cumhuriyeti bayrağı asılacak”

Sputnik’in Rus kaynaklara dayandırdığı habere göre ise, Kürt liderler ile Şam’ın vardığı prensip anlaşmasının kapsamında, DSG’nin elindeki sivil ve askeri tutukluları serbest bırakması, DSG’nin Haseke ve Kamışlı’da rejim bölgelerine “zalimce uyguladığı ablukanın” geride bıraktığı tüm tezahürlerin ortadan kaldırılması, DSG’nin kontrolündeki bölgeler ve mahallelerde geçtiğimiz süreçte işgal edilen resmi hükümet daireleri ve kurumlarının iade edilmesi ve memurlarının göreve döndürülmesinin ardından bu kurumlara Suriye Arap Cumhuriyeti bayrağının asılması bulunuyor.

Görüşme hakkında bilgi sahibi olan Suriyeli Kürt bir kaynak, DSG ve Özerk Yönetim’den oluşan ortak heyetin, Rusya’nın garantörlüğünde Şam’da Suriye rejimi ile prensipte anlaşmaya varmasının ardından Kamışlı’ya döndüğünü ve DSG’den kapsamlı bir heyetin müzakereleri tamamlamak üzere Şam’ı ziyaret edeceğini bildirdi.

“Görüşme Rusya’nın Mazlum Abdi ile gerçekleştirdiği toplantıdan sonra yapıldı”

Öte yandan haberde yerel bir kaynağa dayandırılan bilgilere göre, Rusya garantörlüğünde bir araya gelen Kürt heyet ile Suriye rejim yetkililerinin, tutukluların serbest bırakılması, resmi daire ve kurumlara rejim bayrağının asılması ve Haseke, Kamışlı ve Halep’te iki taraf arasındaki ortak bölgelerin yönetimine ilişkin daha önceki anlaşmaların aktifleştirilmesi konularında prensipte anlaşmaya vardığı belirtildi.

Sputnik, Şam’da rejimi temsil eden hükümet ve güvenlik yetkilileri ile DSG heyeti arasında gerçekleşen görüşmelerin 4 gün sürdüğünü belirterek, DSG heyetinde Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eş Başkanı İlham Ahmed, DSG’nin petrol ve ekonomiden sorumlu ismi Muhammed el-Ömer ve askeri yetkililerin yer aldığını bildirdi.

Sputnik’e göre, söz konusu görüşme, “Rusya’nın çabalarının” bir sonucu olarak gerçekleşti. Nitekim görüşme, bir üst düzey Rus askeri yöneticinin Haseke’ye düzenlediği ziyaretten ve DSG lideri Mazlum Abdi ile Kamışlı kırsalında yaptığı görüşmeden günler sonra geldi. Ayrıca DSG ve rejim görüşmesinden önce bir Rus heyeti Rasulayn kırsalında Türk tarafıyla başka bir toplantı düzenledi.