image

PeyamaKurd - Haseke’de cezaevinde bulunan terör örgütü IŞİD mahkumlarının isyan çıkararak kaçma girişiminde bulunduğunu açıklayan Demokratik Suriye Güçleri (DSG), isyanı bastırdıklarını belirtti. 

IŞİD teröristlerinin isyanına ilişin yazılı açıklamada bulunan DSG Sözcüsü Kino Gabriel, Haseke’de cezaevinde bulunan IŞİD'li mahkumların çıkardığı isyanın Rojava Özerk Yönetimi’ne bağlı Anti Terör timleri tarafından bastırıldığını ve durumun kontrol altına alındığını ifade etti. 

DSG’nin açıklamasında, kaçma girişiminde bulunan IŞİD’lilerin isyanının bastırıldığı ve durumun tamamıyla kontrol altına alındığı dile getirildi. 

Öte yandan Cezaevindeki isyanın bastırılması sırasında Özerk Yönetim ve Koalisyon Güçleri yetkilileri ile mahkum temsilcileri arasında görüşmeler yürütüldüğü belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Uluslararası Koalisyonun ve uluslararası toplum tutuklu IŞİD’lilerin sorunlarının çözülmesi, güvenlik önlemlerinin arttırılması ve cezaevi şartlarının iyileştirilmesinde sorumlulukları gereği daha fazla destek vermeli.”