image

PeyamaKurd - Haseke’de Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Askeri Meclisi yıllık toplantısına Uluslararası Koalisyon yetkilileri ve komutanları da katıldı.

ABD öncülüğünde kurulan Birleşik Ortak Görev Gücü (IŞİD karşıtı Koalisyon) Komutanı General Paul T. Calvert toplantıda yaptığı konuşmada, , “DSG ile işbirliğimiz devam edecek ve ABD de bunu destekliyor” ifadesini kullandı.

DSG’nin IŞİD mensuplarının kaldığı hapishanelerin güvenliğini sağlayarak önemli bir rolü üstlendiğine dikkat çeken Paul T. Calvert, “IŞİD’in ortaklarımıza yönelik tehdidini önlemek için cezaevlerinin yapımını iyileştirmenin yanı sıra başka projeler de gerçekleştireceğiz” bilgisini aktardı.

“Calvert: Rojava’da 3 önemli projeye imza attık!"

Öte yandan Calvert, Irak ve Avrupalı IŞİD mensuplarını DSG bölgelerinden kendi ülkelerine geri göndermek için çalışacaklarını da sözlerine ekledi.

Ayrıca Suriye'nin kuzeydoğusunda; mülteci varlığı, IŞİD'e karşı savaşın devam etmesi ve kuzeydoğu Suriye'deki sorunların uluslararası topluma ulaştırılması olmak üzere 3 başarı projeye imza attıklarını ifade eden Koalisyon komutanı, tarım ve su kıtlığı sorunlarını çözmek için de ellerinden geleni yaptıklarının altını çizdi.