image

PeyamaKurd - Trump’ın Suriye’de yakalanan IŞİD’lilerin, vatandaşı oldukları ülkeler tarafından geri alınması için Avrupa’ya yaptığı çağrıya ilişkin Reuters’e konuşan DSG kontrolündeki bölgelerin dış ilişkiler sorumlusu olduğu belirtilen Abdülkerim Ömer, “Onları serbest bırakmayacağız. Bunu asla yapmayız” sözlerine yer verdi.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) yetkilisi Ömer, terör örgütü IŞİD’lilerin vatandaşı oldukları ülkeler tarafından geri alınması gerektiği fikrine katıldığını belirterek, “Birçok ülke bunlarla işini bitirdiğine karar vermiş gibi duruyor. ‘Bırakalım da burada kalsınlar’ der gibiler. Ama bu çok büyük bir hata” ifadesini kullandı.

Rojava’ya Türkiye tarafından düzenlenecek olası bir askeri operasyonu değerlendiren Ömer, “Kaos çıkarabileceğini” ve bu durumun da IŞİD’lilerin hapishanelerden kaçmasına neden olabileceğini vurguladı.

IŞİD’lilerle ilgili hapishanelerde yaklaşık 50 ülkeden 800 kadar teröristin tutulduğunu söyleyen Ömer, kamplardaki aile ferdi sayısının ise 2 bin 200’den fazla olduğunu belirtti.