image

PeyamaKurd-DSG Genel Komutanlığı, Rojava ile Kuzey ve Doğu Suriye’deki son gelişmeleri değerlendirmek için, olağanüstü toplandı. Yapılan toplantı sonrası, sonuç bildirgesi paylaşıldı. DSG güçleri, Türkiye’nin olası operasyonuna karşı, Şam Hükümeti ile işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

DSG yetkilileri, yaptıkları açıklamada Operasyonun Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve istikrarına etki edeceği ve Suriye topraklarını Türkiye’nin saldırılarından korumak için Şam Hükümet güçleriyle işbirliği yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

Sonuç bildirgesinde şu ifadelere yer verildi:

“Genel Komutanlık toplantıda, Türk devletinin Til Temir, Zirgan, Minbic ve Şehba’ya dönük saldırılarının detaylarını tartıştı. Askeri meclis komutanları, bölgelerdeki son gelişmeleri ve bunun sivillerin yaşamına etkisi ile sivilleri koruma yönetimlerini değerlendirdi.”

Açıklamanın devamında yeni bir saldırının Suriyelileri, Suriye krizinin başladığı sürece götüreceği, Suriye’nin parçalanmasının başlangıcı olan son tehditlerin işgal projesi olduğu ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve istikrarını etkileyeceği söylendi.

Bildiri yolu ile Şam’a çağrı yapılarak “Türk devletinin olası saldırılarına yanıt vermek ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak için, Şam Hükümet güçleriyle koordineye geçmeye hazır olunduğu belirtildi.