image

PeyamaKurd - Rojava’da bulunan Kürt güçlere ilişkin açıklamada bulunan DSM Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ahmed, Esad hükümetiyle kendi bölgelerini nasıl yönetecekleri konusunda anlaşmaları ve Suriye ordusunun yeniden yapılandırılması halinde DSG'nin hükümet güçlerine katılmaya hazır olduğunu belirtti.

Rejim ile ilgili anlaşma olasılığını dile getiren Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Yürütme Kurulu Başkanı İlham Ehmed, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın güçlerine katılmaya hazır olduklarını, ama bunun olabilmesi için önce Suriye ordusunun yeniden yapılandırılmasını istediklerini kaydetti.

İlhan Ahmed, "Esad'la güçlerimi birleştirmeye hazırlanıyoruz, ama Suriye ordusunun değişmesi, yeniden yapılanması lazım. Suriye rejimiyle kendi bölgelerimizi nasıl yöneteceğimiz konusunda anlaşırsak, ondan sonra, evet, Suriye ordusuna katılmaya hazırız" diyerek, bunun 'bir saat içinde hallolacak bir mesele olmadığını, önce Şam'la görüşmeler yapmaları gerektiğini' ifade etti.

Öte yadan "Bugüne dek olan, Savunma Bakanlığı'nın bize suçlular gibi hitap ettiği açıklama yayımlamasından ibaret" eleştirisini getiren Ahmed, "Dolayısıyla DSG 'hayır' dedi. Birlikte oturup, biz kaçak mışız da yeniden katılıyor muşuz gibi değil de, birbirimize nasıl entegre olacağımızı görüşüp uzlaşmamız lazım" şeklinde konuştu.