image

PeyamaKurd - Afganistan'da Taliban liderliği ile ilişki kurmanın çok önemli olduğuna inandığını belirten Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Ghebreyesus, "Acil önlem alınmadığı takdirde, Afganistan'da insani bir felaketle karşılaşmak an meselesi" ifadesini kullandı.

DSÖ'nün İsviçre'nin Cenevre kentindeki merkezinde basın toplantısı düzenleyen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Lübnan ve Afganistan'a yaptığı ziyaretleri ele aldı.

Ghebreyesus, Beyrut Limanı'nda Ağustos 2020'de meydana gelen büyük patlamadan sonra ülke ekonomisinin zor durumda kaldığını belirterek, patlamanın temel ilaçları depolamak için kullanılan bir depoyu da tamamen yok ettiğini vurguladı.

"Afganlara yardım etmek istiyorsak Taliban ile ilişki kurmalıyız"

Lübnan'da 2 bin doktorun, 1500 hemşirenin ülkeyi terk ettiğini ve 600 özel eczanenin de kapandığını vurgulayan Ghebreyesus, DSÖ olarak bu ülkeye sağlık, temel hizmetler ve araç gereç tedarik etmek için çalışmalarını devam ettirdiklerini belirtti.

Ghebreyesus, Afganistan ziyaretinde de "başbakan vekili" dahil Taliban yönetiminden önemli isimlerle görüştüğünü aktararak, "Afgan halkını desteklemek istiyorsak, Taliban liderliğiyle ilişki kurmanın çok önemli olduğuna inanıyorum" sözlerine yer verdi.

Ayrıca DSÖ Genel Direktörü, ülkede kızamık ve ishal vakalarında artış olduğunu, çocukların neredeyse yüzde 50'sinin yetersiz beslenme riski altında yaşadığını dile getirerek, ülkeye gönderilen 2,1 milyon doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının da henüz kullanılmadığını ifade etti.