image

PeyamaKurd - Pandemi sürecinde Kovid-19'a karşı uygulunan aşılarla ilgili sosyal medyada paylaşılan söylentilere inanılmaması gerektiğini belirten Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, aşı karşıtlarına tepki gösterdi.

BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Margaret Harris, Kovid-19 aşılarıyla ilgili soruları yanıtladı.

"Aşılar çok işe yarıyor"

Kovid-19 aşısına karşı çıkan insanların sosyal medya yerine güvenilir kaynaklardan bilgi alması gerektiğini vurgulayan Sözcü Margaret Harris, salgın nedeniyle ölenlerin yüzde 99'unun aşısını yaptırmayanlar olduğunu dile getirdi.

Basının sorularını yanıtlayan Sözcü Harris, aşıların etkililiklerine ilişkin, "Evet, (aşılar) işe yarıyorlar. Hem de çok işe yarıyorlar" ifadesini kullandı.

"Ölenlerin büyük çoğunluğu yüzde 99'u aşısız"

Sözcü Harris, aşıların, hastaneye yatışları, ağır hastalıkları ve ölümü önlemek için tasarlandıklarını belirterek, "Dolayısıyla bunu çok iyi yapıyorlar. Nüfusa baktığımızda, ne yazık ki hastanede yatanların, daha da üzücü bir şekilde ölenlerin, aşı kapsamı çok yüksek olan ülkelerde bile büyük çoğunluğu yüzde 99'u aşısız" sözlerine yer verdi.

Kovid-19 aşılarına erişimin olduğu ülkelerde aşı yaptırmamanın büyük bir trajedi olduğunu vurgulayan Harris şunları belirtti:

"Biliyorsunuz sürekli aşıya erişimi olmayan pek çok ülke olduğunu söylüyordum. Bir aşıya erişiminiz varsa, bunun harika bir hediye olduğunu anlayın. Bu büyük bir ayrıcalıktır"