image

PeyamaKurd - Kovis-19 salgınına karşı aşı kullanımına dikkat çeken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin'in geliştirdiği Sinovac aşısının acil kullanımına onay verdi.

Açıklamada bulunan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin'li şirket Sinovac tarafından geliştirilen ve Türkiye'de de kullanılan Koronavirüs aşısı CoronaVac'a acil kullanım izni verdiğini bildirdi.

DSÖ konuyla ilgili açıklamasında, aşının 18 yaş üstü kişilerde, ilk doz ile ikinci doz arasında 4-8 hafta olacak şekilde kullanılması tavsiye edildi. Eldeki verilere göre aşının ileri yaşlarda da etkili olduğu, bu nedenle Sinovac aşısında yaş açısından bir üst limit gerekmediği de vurgulandı.

Söz konusu DSÖ listesinde yer alan aşı, ülkelerin ulusal ilaç düzenleyici kurumları nezdinde o aşının güvenli ve etkili olduğuna dair bir işaret anlamına geliyor. DSÖ onayı ile, Sinovac aşısının küresel aşı ittifakı COVAX üzerinden yoksul ülkelere dağıtılmasının da önü açıldı. 

Çin'in ürettiği Sinovac, Sinopharm'ın ardından DSÖ onayı alan ikinci Çin menşeili aşı oldu. DSÖ'nün Sinovac onayı ile kurumun bugüne kadar onay verdiği aşı sayısı 7 oldu.