image

PeyamaKurd - Kovid-19'un Omicron varyantına karşı tüm hükümetleri ve bireyleri önlemler almaya davet eden DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, "Mümkünse aşınızı olun. Omicron'un, şu anda küresel bir kriz haline gelmesini önleyebiliriz" ifadesini kullandı.

DSÖ'nün Cenevre'deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında konuşan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Omicron varyantının şimdiye kadar 57 ülkede tespit edildiğini, bu sayının artmasını beklediklerini ifade etti.

Ghebreyesus, Omicron'un küresel yayılımı ve çok sayıda mutasyonu da dahil olmak üzere belirli özelliklerinin, 'salgının seyri üzerinde büyük bir etki oluşturabileceğinin' düşünüldüğünü aktararak, "Bu etkinin tam olarak ne olacağını kestirmek henüz mümkün değil" açıklamasında bulundu.

Basın açıklamasında, Omicron'un halen dünyadaki hakim olan Delta varyantına göre daha hafif hastalığa neden olduğuna dair bazı kanıtlar olduğunu belirten Ghebreyesus, bu konuda kesin bir hükme varmak için henüz çok erken olduğunu kaydetti.

Ghebreyesus açıklamasında, salgında rehavetin daha fazla can ve mal kaybına yol açacağı uyarısını yaparak şu çağrıda bulundu:

"Eğer ülkeler hastaneler doluncaya kadar beklerse, çok geç olacak. Beklemeyin. Şimdi harekete geçin. Her hükümet ve her birey (Kovid-19'a karşı) sahip olduğumuz tüm araçları hemen şimdi kullanmalıdır."