image

PeyamaKurd - Yeni koronavirüs varyantı Omicron, dünyada çapında yeni bir endişeye neden oldu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yeni varyantı "Yüksek riskli" olarak sınıflandırdı. Öte yandan İsrail’in ardından Japonya’da Omicron’a karşı önlemler aldığını duyurarak 30 Kasım’dan itibaren sınırlarını yabancılara kapatacağını duyurdu.

Güney Afrika’da tespit edilen yeni koronavirüs varyantı Omicron kısa sürede pek çok ülkede de görüldü. İngiltere, Hollanda, Kanada, Danimarka, Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti ve İtalya Omicron varyantı ile enfekte olmuş vakaların görüldüğünü açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüsün Omicron varyantından kaynaklanan küresel ölçekli riski "çok yüksek" olarak sınıflandırdı.

DW’de yer alan habere göre, örgütten pazartesi günü yapılan açıklamada, Güney Afrika'da ilk kez görüldükten sonra pek çok ülkede tespit edilen yeni mutasyonun küresel yayılma olasılığının yüksek olduğu kaydedilirken, bu durumun Covid-19 vaka sayılarında dünya genelinde bir artışa neden olabileceğine dikkat çekildi.

DSÖ, 194 üye ülkesine çağrıda bulunurak, mutasyonun yayılmasını engellemeye yönelik planlarını uygulamaya geçirip, sağlık sistemlerini korumaları konusunda uyardı.

İngiltere G7’yi acil topluyor

İngiltere hükümetinden pazar akşamı yapılan açıklamada, mevcut gelişmeleri değerlendirmek üzere Pazartesi akşamı (bu akşam) G7 ülkelerinin sağlık bakanlarının katılacağı acil bir toplantı yapılması çağrısında bulundu. İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, ABD, Kanada ve Japonya’nın oluşturduğu G7’ye yıl sonuna kadar İngiltere liderlik yapıyor.