image

PeyamaKurd - Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) milletvekilleri Nevroz Uysal Aslan ile Beritan Güneş, Türkiye ve bağlı grupların kontrolünde bulunan Rojava kentlerindeki durumu 10 Kasım'da Meclis gündemine taşıdı.

Afrin, Serêkaniyê ve Girê Spi'deki asimilasyon politikalarına dair önergeyi yanıtlayan Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Arapçanın eğitim dili olduğunu, Türkçe ve Kürtçenin ise seçmeli ders olarak verildiğini doğruladı.

MA’daki habere göre Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın İkili Siyasi İşler Müdürlüğü önergeye verdiği yanıtta; Türkiye’nin "Suriye halkının taleplerinin karşılanması, Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumak ve siyasi çözüm bulmak için" bölgede bulunduğunu savundu.

Yanıtta, ÖSO ve diğer grupların "birliği ve bütünlüğü koruduğu, halkın taleplerini karşıladığı" iddia edildi. Ayrıca, “Bu unsurlar, Suriye'nin geleceğindeki paydaşlarımızdır” denildi. 

Kürtçe seçmeli ders

Yanıtta, bölgedeki okullarda hangi dilde eğitim verildiğine dair de kimi bilgilere yer verildi. 

Açıklamada, "Bakanlığımıza intikal eden bilgiler, bölgedeki okullarda eğitim dilinin Arapça olduğu, eğitim müfredatının yerel öğretmenlerden oluşan bir komite tarafından belirlendiği, Türkçe ve Kürtçe'nin seçmeli dil dersi olarak programda yer aldığı yönündedir" sözleri de yer aldı.