image

PeyamaKurd - Soçi’deki İdlib uzlaşmasına ilişkin İdlib’in Suriye’deki son savaş olmayacağını ileri süren Lübnan El Anvar yazarı Refik Khouri, Suriye'deki gelişmeler ve İdlib'e yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Soçi’de varılan İdlib uzlaşmasını farklı bir açıdan yorumlayan Lübnan El Anvar gazetesinden Refik Khouri, İdlib’te Suriye, Rusya, İran ve Türkiye’nin önceliklerini anlatan yazar, İdlib’in Suriye’deki son savaş olmayacağını belirterek, Türkiye’nin ve desteklediği grupların kontrolü altındaki bölgeleri ve SDG’nin idare ettiği topraklara yönelik, “Kimse gelişmelerin ne yönde seyredeceğini bilmiyor. Şam ve Tahran için öncelik İdlib’te bir askeri operasyon ve bundan sonra siyasi çözüm. Tabii bu durum bir yandan da Türkiye’nin rolünü de zayıflatmak için. Moskova’nın önceliği ise, savaşı bitirip bütün tarafları ikna edebilecek, yeniden imar için kapıyı açacak ve mültecilerin geri dönüşünü sağlayacak bir uzlaşmayı sağlamak. Ve tabii ki de bunu hem bölgedeki hem de Suriye’deki kazanımları koruyabilmek için kullanmak" ifadesini kullandı.

Bölgede savaşların artacağını belirten Gazeteci Khouri, "Ancak İdlib savaşı Suriye’deki son savaş olmayacak. Afrin, El Bab gibi Türkiye’nin ordusuyla ve desteklediği silahlı gruplarla kontrol ettiği bölgelere ne demeli? Yine aynı şekilde Fırat’ın doğusuna ne demeli? Zira Suriye Demokratik Güçleri burada ABD’nin ve Avrupa’nın açık desteğiyle Suriye topraklarının çeyreğini kontrol ediyor. Bunun yanı sıra terör örgütü IŞİD’in bundan sonraki taktiği haline gelen gerilla savaşına ne demeli?” şeklinde konuştu.