image

PeyamaKurd - Silahlı isyancı örgüt ELN yeni hükümetle barış görüşmesine hazır olduğunu açıkladı.

Kolombiya'da silahlı isyancı örgüt Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN), asıl ismi Eliecer Herlinto Chamorro olan ELN lideri "Antonio Garcia" açıklamasında, seçim sonuçlarının ülkeye barış getirmesi için yeni kurulacak hükümetle masaya oturmaya hazır olduklarını bildirdi.

Garcia, "Mevcut hükümet dışında, 5 farklı hükümetle sırasıyla görüşmeler yaptık ve burada Kolombiya'yı daha adil, daha eşitlikçi ve daha demokratik bir ülke yapma yolunda ilerliyoruz" sözlerini dile getirdi.

Örgütün lideri Nicolas Rodriguez Bautista'nın sağlık sebeplerinden dolayısıyla görevinden ayrılmasından sonra ELN'nin komutasını üstlenen Garcia, bugün ELN'in 58 yaşını kutladığını aktardı.

Petro, cumhurbaşkanlığı kampanyası sürecinde ELN ile daha önce başlayan ancak başarısız olan müzakerelerin nihayete ulaşması için çaba harcayacağını belirtmişti. Seçimi kazandıktan sonra ELN 21 Haziran'daki açıklamasında, "Örgüt Şubat 2017'de, Ekvador'un başkenti Kito'da başlayan barış sürecini devam ettirme eğilimini sürdürüyor" ifadesine yer vererek barış görüşmelerine açık olduğunu belirtmişti.