image

PeyamaKurd - ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Eliot Engel, ABD’nin Irak ve Suriye’de Kürtleri korumada ahlaki sorumluluğunun olduğunu belirtti.

K24’e demeç veren Engel, “Trump yönetimi, Suriye Kürtlerini korumalı ve Türkiye’nin saldırmasına izin vermemeli” diye konuştu.

Engel diğer yandan, “Washington’ın, Irak ve Suriye’deki müttefiklerini desteklemek gibi bir ahlaki sorumluluğu var, onları göz ardı etmemeli” diye kaydetti.

‘Kürtlere ihanet etmemeliyiz’

Suriye, Afganistan ve diğer bazı ülkelerden askerlerini çekme kararı alan ABD’ye, hem içerden hem dışardan tepki gelmişti.

Eliot Engel, daha önce yaptığı açıklamada, “Suriye’den çıkmak, uzun yıllardır bize sadık olan müttefiklerimiz Kürtlere ihanet etmektir. Kürtlere ihanet etmemeliyiz” ifadelerini kullanmıştı.

Engel, ABD’nin Suriye’den çekilmesinin İsrail’e de sorun yaratacağını, çünkü “çekilmenin İran rejimini İsrail’in sınırına getireceğini” belirtmişti. Son dönemlerde İran’la artan gerginlik, ABD’yi Orta Doğu’ya daha fazla asker gönderme stratejisine yönlendirdi.