image

PeyamaKurd - ENKS, Doğu Kürdistanlı Jina Emini’nin işkence sonucu hayatını kaybetmesine yönelik İran’a sert tepki gösterdi.

Suriye Kürt Ulusal Konsey (ENKS), Tahran’da “başörtüsünü uygun takmadığı” gerekçesiyle gözaltına alınan ve gördüğü işkence sebebiyle yaşamını yitiren Kürt kadın Jina Emini’yle alakalı yazılı bir açıklamada bulundu.

Yaşanan bu vahim olayı sert bir dille kınayan ENKS, “İran rejimi bu cinayetle, insan haklarıyla ilgili kara listesine bir suç daha eklemiş oldu” dedi.

Açıklamada, İran ve Doğu Kürdistan’ın birçok şehrinde ve üniversitelerde gösterilerin sürdüğünü vurgulayarak kadınların geniş katılım gösterdiği ve rejim karşıtı sloganlar attığı belirtildi.

Gösterilerde çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği, birçok kişinin de yaralandığı kaydedilen açıklamada, “ENKS, İran yönetiminin göstericilere karşı vahşice işlediği suçları şiddetle kınıyor, İran, İran Kürdistanı ve dünyadaki barışçıl gösterileri destekliyor” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Birleşmiş Milletler’e çağrıda bulunan ENKS, bu suçları kınamasını ve özellikle de kadınlara yönelik insan hakları ihlallerinin son bulması için girişimde bulunmasını talep etti.

ENKS, Jina Emini ve Doğu Kürdistan’daki Kürtlere başsağlığı dileğinde bulundu.