image

PeyamaKurd - 76’ncı BM Genel Kurulu toplantıları kapsamında New York'ta temaslarda bulunan Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nin de (ENKS) içerisinde yer aldığı Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Komitesi'nden bir heyet, Pedersen ile bir araya geldi.

New York'ta bulunan heyette ENKS'nin iki temsilcisi olarak SMDK Başkan Yardımcısı Abdulhakim Beşar ve Müzakere Komitesi üyesi İbrahim Biro bulunuyor.

SMDK Başkan Yardımcısı Abdulhakim Beşar, görüşmeye dair K24’e yaptığı açıklamada, Pedersen’in BM Genel Kurulu toplantılarında Suriye'deki siyasi çözüme ilişkin uluslararası toplumun yaklaşımından yakındığını ve üzüntüsünü dile getirdiğini kaydetti.

"Suriyelilerin herkesle iletişim kurması gerekir"

Yapılan toplantıda Pesersen’in ayrıca Suriyelilerin müzakere etmekten başka seçeneğinin olmadığını dile getiren Beşar, yardımlar için Suriyelilerin herkesle iletişim kurması gerektiğini söylediğini vurguladı.

Ayrıca SMDK'li yetkili açıklamasında, Suriye Anayasa Komitesi'nin Ekim ayı ortasında 6'ncı  toplantısının uygulanmasına ilişkin olarak Pedersen’in rejimin onayını beklediklerini söylediğini de belirtti.

Abdulhakim Beşar açıklamasında, SMDK olarak bu karara uyması için BM ve uluslararası topluma Suriye rejimine baskı yapma çağrısında bulunduklarını da dile getirdi.

"Biz Kürtler olarak, terör ve zulümden kurtulmak istiyoruz"

BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen ile Kürtlerin Suriye’deki haklarını konuştuklarını vurgulayan Beşar şunları kaydetti:

“Suriye’deki Kürtlerin durumu ve haklarıyla ilgili Pedersen ile görüştük. Biz, Pedersen’e bu heyette Kürt üyeler olarak katıldığımızı söyledik. Çok uluslu ve çoğulcu bir Suriye örneğinden yana olduğumuzu ilettik. Biz Kürtler olarak, terör ve zulümden kurtulmak için Suriye'de siyasi bir çözüme bağlı olduğumuzu ve yıllardır bunu istediğimizi Pedersenê ilettik.”