image

PeyamaKurd - Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS), kuruluşunun 10’uncu yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Açıklamada, Rojava’da Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) ile devam eden birlik görüşmelerine dikkat çekilerek, “ENKS dönemin gerekliliği ve halkın talepleri doğrultusunda, daha önce Başkan Mesud Barzani gözetiminde yapılan Erbil ve Duhok anlaşmalarının bozulması ve PYD ile bileşenleri tarafından ENKS ve taraftarlarına karşı işlenen korkakça saldırılara rağmen PYD ve Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) ile ilişkiler geliştirmiş ve Kürt birliğinin sağlanması için yapılan müzakerelere katılmıştır” ifadesi kullanıldı.

ENKS Genel Sekreterliği imzasıyla yayımlanan açıklamanın devamında, “Bu vesileyle ENKS olarak, Suriye’deki Kürt halkına desteğinden dolayı Başkan Mesud Barzani ve Kürdistan Bölgesi liderliğine teşekkür ediyoruz. Kürt halkının davasına her zaman en büyük desteği sağlamışlardır” denildi.

ENK’nin kuruluş amacına değinilen mesajda, “ENKS; bölgede diktatörlere karşı toplumsal karşı çıkışların ortaya çıktığı ve bu hareketlerin Suriye’ye kaydığı önemli bir dönemde ve Kürt ulusal taleplerinin acilen yerine getirilmesi amacıyla kuruldu. ENKS çatısı altında gençlik ve kadın örgütleri bu çerçevede örgütlenip toplumsal etkinlikler düzenledi” açıklaması yapıldı.