image

PeyamaKurd - AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Şeyh Said hakkında ilgili tartışmalar “Şeyh Said alimdir, kanaat önderidir. Asıl bölücülük yapan bu ırkçı topluluktur. Kimse Kürtleri bölücülükle suçlamasın" açıklamasında bulunuldu.

Kayyum yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin inşa ettiği bulvarın adının Şeyh Said olması üzerine başlayan tartışma devam ediyor. 
 

Bazı çevreler Şeyh Said'in kayyım tarafından verildiğini iddia etse de, Dağkapı Meydanı'nın adı 2014 yılında DBP'li Osman Baydemir döneminde, Şeyh Said Meydanı olarak yapılıyordu. Bulvar da Şeyh Said Meydanı'nın devamı olduğu için aynı isimle anılıyor.

Zafer Partisi, Vatan Partisi gibi partiler konu ile ilgili üst özet açıklamalar yapılarak, konunun Meclis planına aktarıldı.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Diyarbakır İl Örgütü'nün de ayrıntılı açıklamasına yer verildi.

"Kürtlerin değer yargılarını yok sayamazsınız"

Şeyh Said ile ilgili tartışmalara, iktidar kanadından resmi bir açıklama gelmese de AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, yıllık ilgili şu ifadeleri kullandı:

 Kürtlerin değer yargılarının yok sayılamayacağına dikkat çeken Ensarioğlu, “Büyükşehir Belediyesi önceki yıl bir caddeye Abdülkadir Aksu'nun kararını verdi. Aksu Diyarbakır'ın bir değeridir. Kent adına güzel işler yapmış bir isim. Yine Sezai Karakoç'tan tutun Mehmet Uzun'a, Cîgerxwîn gibi Kürtler için değerli olan kişilerin isimleri caddelere verildi. Bunun kadar normal bir şey olamaz.