image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,"Bu sabah itibarıyla hamd olsun 1873 teröristi etkisiz hale getirerek 415 kilometrekare bir alanı kontrol altına almış bulunuyoruz. Yine bin köy şu anda bu teröristlerden arındırılmış durumda" ifadelerini kullanmıştı. Peki Afrin'de kaç köy var?

AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda önceki gün konuşan Erdoğan, 20 Ocak’ta başlayan Afrin harekâtıyla ilgili 415 kilometrekare civarında bir alanın Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve cihatçı ÖSO'nun kontrolünde olduğunu söyledi. Erdoğan, 7’si ilçe olmak üzere toplamda 372 köy-belde-yerleşim bulunan Afrin’de 1000 köyün TSK ve ÖSO’nun kontrolüne geçtiğini de iddia etti. Erdoğan'ın bu ifadeleri "Afrin'de kaç köy var?" sorusunu gündeme getirdi.

7'si ilçe olmak üzere Afrin'de toplamda 372 köy-belde-yerleşim bulunuyor.

İşte Erdoğan'ın o ifadeleri:

"Bu sabah itibarıyla 1873 teröristi etkisiz hale getirerek 415 kilometrekare civarında bir alanı kontrol altına almış bulunuyoruz. 1000 köy bu teröristlerden arındırılmış durumda. Bölgedeki hakim tepeler şu anda büyük ölçüde askerlerimiz tarafından teröristlerden temizlendiği için harekatın bundan sonraki kısmının inşallah daha hızlı ilerlemesini bekliyoruz. Afrin şehir merkezini bir an önce kuşatıp teröristlerin dışarıyla temasını kestikten sonra yeni bir stratejiyle harekâtı sürdüreceğiz. / ABCGAZETESİ