image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından yayımladığı açıklamalarla partisini, Cumhur İttifakı’na taşıyacağı iddia edilen Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, ittifak şartını açıkladı.

Milli Görüş Vakfı Başkanı Oğuzhan Asiltürk, "Seçimlere kadar kimseye söz veremeyiz" deyip ittifak kurmak için 20 milletvekili çıkarma şartı getirdi.

Partisinin Gençlik Kolları’nın Akçakoca’da gerçekleşen kampında açıklamalarda bulunan Asiltürk, seçim sürecine kadar iktidar partisi dâhil herhangi bir partiyle birliktelik kurmayacaklarını ifade etti.

Asiltürk konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Seçimlere gidene kadar, biz iktidar partisiyle birleşmiş olmayız. MHP'lilerle, diğerleri var, ‘sizinle beraber olacağız’ diye bir şey yapamayız. Söz veremeyiz. Niye veremeyiz, ilerde neyin ne olacağı belli olmadan oturulup, ileriye yönelik kararlar hatalar olabilir. İstişarelerden sonra diğer partilere diyeceğiz ki, bizim inancımız şu, bizim toplumun yanlış gidişine hatalı hallere çözüm bulabilmemiz için mecliste grubumuzun olması lazım. Aksi halde 19 milletvekiliniz olsa gündem dışı konuşma yaparsınız, hiçbir şeye karışamazsınız. Ama 20 milletvekili olunca başkanlık divanında olursunuz. Otururuz görüşürüz, konuşuruz. Biz teklifleri alır değerlendiririz, ona göre karar veririz. Ama şimdi bu karar verilemez.”