image

PeyamaKurd-  İngiltere ziyareti öncesi BBC'nin Hard Talk programına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran'da düzenlenecek erken seçimlerle ilgili "Kim kazanırsa saygı duyarız" ifadelerini kullandı.

BBC'den Zeinab Badawi'nin soruları yanıtlayan Erdoğan, amacın "Türkiye'yi dünya ekonomisi içinde ilk 10'a sokmak" olduğunu belirtip "Suriye'deki ve Türkiye'deki Kürtlerle aramız hiç olmadığı kadar iyi" diye konuştu.

Erdoğan, BBC'ye Londra ziyaretinin sebebini şu şekilde açıkladı: "Bizim şu anda savunma sanayisinde İngiltere ve Türkiye arasında ilişkilerimiz var, bunları geliştirmenin gayreti içinde olacağız. Brexit'ten sonra Türkiye ve İngiltere arasındaki ticari ilişkileri geliştirme noktasında büyük fırsatlar var diye düşünüyoruz."

Erdoğan seçimlere ilişkin gelen bir soruya ise, "Hanımefendi beni güldürmeyin. Bu söylediklerinin hepsinin ön kabulleri var. Türkiye'de sandık var. Ve bu sandığa AGİT de geliyor. Farklı ülkelerden de davetler yapıyoruz. Ve hepsinin huzurunda oylar kullanılıyor. Ve bu oylar kullanıldığı zaman kim kazanır, ortaya çıkacak. Biz tekrar kazanırsak herkes buna saygı duyacak. Kazanamazsak biz kim kazanırsa ona saygı duyarız. Olay bu kadar basittir" yanıtını verdi.

'Başkalarının nükleer silah edinmesi tehdit olarak görülüyor'

Programda Türkiye'nin dış politikasıyla ilgili konular da tartışıldı.

ABD'nin İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesiyle ilgili sorulan soruya Erdoğan, ABD ve Fransa'nın nükleer silahları varken İran'ın nükleer silaha sahip olmasının tehdit olarak görülmesinin anlaşılamaz olduğu yanıtını verdi:

"ABD'de şu an nükleer silahların sayısı ne kadar? Fransa'da nükleer silahların sayısı ne kadar? Bütün hepsinde nükleer silah var. Bütün bunlar nükleer silahlarla tehdit ederken başkalarının nükleer silah edinmesini ise tehdit olarak kabul ediyorlar. Bunları anlamak mümkün değil. Biz asıl dünya barışının tehdidini burada görüyoruz."

'Kürtlerle aramız hiç olmadığı kadar iyi'

Erdoğan, Suriye'de PYD ve YPG'nin yapılanmalarını çökertmek amacı taşıdıklarını aktarırken Badawi'nin, "Yani Kürt partiler" ifadesine şu yanıtı verdi:

"Suriye Kürtleri deyip de Kürtleri karşımıza almayalım. Bizim çünkü Suriye'deki muhatabımız Kürtler değil. Bizim Kürt vatandaşlarımızla da Suriye'deki Kürtlerle de münasebetimiz hiç olmadığı kadar iyi. Ancak bir de orada terör örgütü olanlar var. Bunlardan biri PYD'dir, diğeri de YPG'dir."

Rusya'dan hava savunma sistemi S-400'lerin alınmasıyla ilgili soruya ise Erdoğan'ın cevabı şöyle oldu:

"NATO Genel Sekreteri çok açık net açıklama yaptı; üyelerimiz istedikleri ülkeden istedikleri gibi silahları alabilirler. Eğer ben Türkiye olarak Amerika'dan istediğim silahı alamıyorsam veya bir başka NATO ülkesinden alamıyorsam, bu silahı nereden buluyorsam oradan alırım.

Ben Trump'a da söyledim, dedim siz bize verdiniz de biz sizden mi almadık? Vermediniz."

Bölgedeki gelişmelerle ilgili olarak ise Erdoğan "İsrail zaten buralarda, bu bölgede sürekli olarak terör estiriyor" ifadesini kullandı.

Erdoğan, İsrail'in Suriye topraklarına füze atmasını ise "Bu adeta bölgede bir savaşı tahriktir, tetiklemektir" şeklinde değerlendirdi.

 

BBC