image

PeyamaKurd - G-20 Zirvesi’nde bir araya geleceği iddia edilen Erdoğan ve Biden’ın önemli bir silah anlaşmasını görüşeceği iddia edildi.

Ay sonunda Roma’da yapılacak G-20 Zirvesi’nde Biden ile görüşeceği iddia edilen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 6 milyar dolarlık silah anlaşmasını masaya yatıracağı öne sürüldü.

Bloombeg’de yer alan haberde, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek küresel zirvede ABD Başkanı Joe Biden’dan Ankara’nın onlarca ABD savaş uçağı satın almasına izin vermesi için talepte bulunacak” ifadesi kullanıldı.

Erdoğan, Biden ile yönetime geldikten sonra ilk kez NATO Liderler Zirvesi'nde yüz yüze görüşme sağlamıştı. İki lider, 30-31 Ekim tarihlerinde Roma'da düzenlenecek G-20 Liderler Zirvesi'nde tekrar bir araya gelecek.

Bloomberg: Erdoğan, Biden'dan Ankara'nın savaş uçaklarını alması için talepte bulunacak!

Söz konusu iddiaların yer aldığı Bloomberg haberine göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek küresel zirvede ABD Başkanı Joe Biden’dan Ankara’nın onlarca ABD savaş uçağı satın almasına izin vermesi için talepte bulunacak.

Haberde, “Erdoğan bu sayede Türkiye’nin Rus hava savunma sistemi almasından dolayı Washington’ın büyük silah anlaşmalarını engellemesinin önüne geçmeyi planlıyor” yorumu yapıldı.

Türk yetkililer: F-16 anlaşması 6 milyar dolar değerinde

Türkiye’nin 30 Eylül’de 40 adet yeni F-16 satın almak için resmi başvuruda bulunduğu belirtilirken, Bloomberg’e konuşan iki üst düzey Türk yetkili, bu anlaşmanın 6 milyar dolar olduğunu söyledi. Fakat bu yetkililer, “Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alması ve Türkiye’nin duruşunu değiştirmemesi dolayısıyla Kongre’den onay alınması zor” ifadesini kullandı.

Türk yetkililer bu ayın sonunda İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleşecek G20 Zirvesi’nde Erdoğan’ın bu konuyu Biden’a açmasının beklendiğini söyledi. Fakat Bloomberg henüz taraflar arasında kesin bir toplantı detayı ve tarihi belirlenmediğinin altını çizdi.

Biden’ın bu silah talebi karşısında hoşnut kalıp kalmayacağının henüz bilinmediği belirtilirken konuyla yakından bilgisi olan bir yetkili, “Türkiye’nin amacı NATO ile uyumlu jetleri garantiye almak” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili ise bu konuda Bloomberg’e bir açıklama yapmaktan kaçındı.