image

PeyamaKurd - Azerbaycan ziyareti sonrası uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündemdeki konulara ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

'Büyükelçi krizi'nin çözümüne ilişkin konuşan Erdoğan, ABD medyasında kendisi için 'geri adım attı' şeklinde çıkan manşetlere tepki gösterdi.

Erdoğan, tutukluluğunun dördüncü yılında olan iş insanı Osman Kavala için özgürlük çağrısı yapan 10 ülkenin büyükelçileri için 'Türkiye’nin bir kabile devleti olmadığını bilmeleri gerek' dedi. Kendisi için ABD medyasında çıkan 'geri adım attı' haberlerine de değinen Erdoğan, taarruzda olduğunu belirterek 'Benim kitabımda geri adım atmak yok' dedi.

Biden ile görüşme Roma’da değil Glasgow’da!

Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesine ilişkin sorulan bir soruya, “Roma’nın gündemi ile Glasgow’un gündemi şu anda değişmiş gibi gözüküyor. Büyük ihtimalle Roma’da değil ama Glasgow’da görüşmemiz olacak” yanıtını verdi.

Görüşmede ele alınacak konular hakkında da bilgi veren Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Bu görüşmede de tabi ki en önemli maddemiz; malum bizim F-35 konumuz var. F-35’le ilgili olarak bizim 1 milyar 400 milyon dolarlık yapmış olduğumuz bir ödeme var. Bu ödemeyle ilgili olarak da tabi ki bunun bize geri ödeme planının nasıl olacağını kendileriyle görüşmemiz gerekecek. Bu konuda mükaleme ne getirecek ne götürecek; onu kendileriyle görüşerek öğreneceğiz. Alt düzeyde aldığımız bazı bilgiler var. Bize F-16 verme konusunda gelen bazı bilgiler… Bize gelen bilgi, bunlarla bu işi ödeme gibi bir plan olduğu yönünde. Bu doğru mudur, değil midir; bunları kendilerinden öğreneceğiz. En üst düzeyde de bunu tabi benim Sayın Biden ile konuşmam isabetli olacaktır. Eğer böyleyse ona göre bir anlaşma yoluna gitmiş olacağız.”