image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu ile gerçekleştirdiği ziyarette, yüzde 50+1’le ilgili konuştuklarını doğruladığı iddia edildi.

Kulisten gelen bilgilere göre Erdoğan, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu ile gerçekleştirdiği görüşmenin detaylarını pazartesi günü yapılan AKP MKYK toplantısında anlattı.

Toplantıda, Karamollaoğlu'nun bir tek yüzde 50+1'e ilişkin açıklamasının doğru olduğunu onun dışında yaptığı açıklamaların gerçeği yansıtmadığını belirten Erdoğan'ın kurmaylarına "İade-i ziyaret düşünüyordum, bu sakıt (düşmüş) oldu" dediği öğrenildi.

 Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Karamollaoğlu, Erdoğan’ın, cumhurbaşkanı seçilebilmesi için gerekli “yüzde 50+1” şartı için “Mahsurlu olduğunu anladık” dediğini belirtmişti.

Bahçeli'nin açıklamaları, AKP'ye geri adım attırdı!

Öte yandan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Erdoğan’ın “Mahsurlu olduğunu anladık” dediği 50+1 tartışmasını “Eleştirenleri makul görmeyiz” diyerek ‘kapatmıştı.

Ayrıca Bahçeli’nin dünkü grup toplantısının ardından AKP’de değişen tavır dikkat çekti. AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, dün şunları kaydetti:

“Milletimizin temsil yetkisini en güzel şekilde kullanılabilmesinin yolu olduğu için biz yüzde 50+1’in arkasındayız. AK Parti ve MHP ile Cumhur İttifakı olarak milletimizin bugüne kadar yüzde 80’ine yakınının bir kez de olsa oyunu almışız. Demek oluyor ki biz 2023 seçimlerinde yüzde 75 hedefine ulaşmak için çalışıyoruz.”

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Yüzde 50+1 sorun yaratıyor” demişti. AKP MKYK Üyesi Şamil Tayyar da "50+1, Cumhurbaşkanımıza ve sisteme kurulan tuzaktı" diyerek tepkisini dile getirmişti.