image

PeyamaKurd - Kabine toplantısının ardından gündemi değerlendiren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Montrö Sözleşmesi'nin boğazlardaki gemi konusunda ülkemize verdiği yetkiyi, krizin önüne geçecek şekilde kullanma kararındayız" ifadesini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada Montrö Sözleşmesi ile ilgili tartışmalara değindi.

"Krizin önüne geçecek şekilde kullanmaya kararlıyız"

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri harekâtına ilişkin diplomatik girişimlerini sürdürdüklerini belirten Erdoğan, "Maalesef sonuçta korkulan oldu. 24 Şubat’ta silahlar patladı. Böyle bir tablonun ortaya çıkmasından ötürü üzüntülüyüz" açıklamasında bulundu.

Rusya'nın saldırısını kabul edilemez bulduklarını belirten Erdoğan, "Montrö Sözleşmesi'nin boğazlardaki gemi konusunda ülkemize verdiği yetkiyi, krizin önüne geçecek şekilde kullanma kararındayız" dedi.

"Taleplere göre tahliye işlemlerini sürdüreceğiz"

Erdoğan konuşmalarında, "Kendi milli çıkarlarımızdan elbette ödün vermeyeceğiz ama bölgesel ve küresel dengeleri de ihmal etmeyeceğiz" açıklamasında bulunarak, "Ne Ukrayna'dan ne Rusya'dan vazgeçmeyeceğiz" sözlerine yer verdi.

Ayrıca Erdoğan açıklamasında, bugüne kadar 5 bin Türkiye vatandaşının Ukrayna topraklarından ayrılarak Türkiye'ye ve diğer ülkelere geçtiğini belirterek, "Taleplere göre tahliye işlemlerini sürdüreceğiz" değerlendirmesinde bulundu.