image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'ye hareketi öncesi Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan düzenlediği basın toplantısında 2023 seçimlerinde uygulanması planlanan yeni seçim barajı, Yunanistan üzerinden göçmen sorunu ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın Nahçıvan’la ilgili ifadelerine ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Seçim barajının düşürülmesine ilişkin konuşan Erdoğan, "Temennimiz odur ki inşallah 2023 seçimlerine girerken çok daha farklı bir şekilde girelim" dedi.

Erdoğan, Yunanistan Başbakanı ile görüşecek!

Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in açıklamaları hakkında ise şunları söyledi:

"Atılması gereken adımları karşımızdakilerden görmemiz lazım. Eğer görmezsek gereken kararı alır ve ona göre de adımları atarız. Türkiye kimsenin bu noktada kapı kulu değildir.”

Erdoğan, New York'ta Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile görüşeceğini de açıkladı.

Erdoğan’dan Paşinyan’a: Görüşme istiyorsan bazı adımların atılması lazım!

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Nahçıvan'ı Azerbaycan'a bağlayacak koridora izin vermeyeceklerini açıklamasına dair bir soruyu yanıtlayan Erdoğan, "Bu koridorun açılması açılmaması meselesi siyasi bir mesele. Bir taraftan bunu söylerken diğer taraftan da benimle görüşmeyi arzu etmesi düşündürücüdür" dedi.

Erdoğan açıklamasının devamında, "Tayyip Erdoğan ile bir görüşme arzu ediyorsan burada bazı adımların da atılması lazım. Biz görüşmelere kapalı değiliz, görüşmeleri yaparız. Bu konuda gerçekten samimiyse ben de samimiyetimizi gösterir ve diplomasiyi burada başlatırız. Diplomasi başladığı zaman burada bir şeylerin alınıp verilmesi lazım” diye konuştu.

Erdoğan market fiyatlarında artan ürün fiyatları hakkında da Zincir marketlerdeki fiyat farklılıklarının üzerine gitmek suretiyle buralardaki ciddi fiyat farklılıklarını da süratle kaldıracağız" ifadesini kullandı.