image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Schuman Deklarasyonu’nun ilan edildiği 1950 yılından beri kutlanan Avrupa Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Erdoğan açıklamasında, “Türkiye, maruz kaldığı çifte standarda ve engellemelere rağmen stratejik hedefi olan Avrupa Birliği üyeliği yolunda kararlı tutumunu ve çalışmalarını sürdürmektedir” ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği'nin, geliştirdiği ortak politikalarla kıtada ve ötesinde barış, istikrar ve refahın tesis edilmesine önemli katkılarda bulunduğunu dile getiren Erdoğan, “Fakat Birlik, son dönemde, mülteci krizi, İslam düşmanlığı ve yabancı karşıtlığı, finansal ve mali kırılganlıklar, Birleşik Krallık’ın üyelikten ayrılması ve Koronavirüs salgını gibi pek çok meydan okumayla karşı karşıyadır. Birliği ve geleceğini tehdit eden bu sıkıntıların aşılması; dayanışmaya, işbirliğine, cesur ve kuşatıcı bakış açısının yeniden hâkim olmasına bağlıdır” dedi.

AB’den Brexit Anlaşması ile yollarını ayıran İngiltere’yi işaret edip Türkiye’nin katkısı ve desteği olmadan Birliğin güçlü bir şekilde varlığını devam ettiremeyeceğini savunan Erdoğan, Türkiye’nin üyeliğinin bazı ülkeler tarafından sürekli yokuşa sürdüğünü iddia etti.

Açıklamasının devamında “Türkiye’nin üyeliği, bölgesel ve küresel düzeyde etkin, kendi vatandaşlarının yanı sıra bölgesine ve tüm dünyaya umut aşılayan bir Avrupa’nın yükselişinin önünü açacaktır” diyen Erdoğan, ülkesinin maruz kaldığı çifte standart ve engellemelere rağmen stratejik hedefi olan Avrupa Birliği üyeliği yolunda kararlı tutumunu sürdüreceğini belirtti.