image

PeyamaKurd - Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Huber Köşkü’nde bir araya gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamasında hem Ukrayna’nın torak bütünlüğüne hem de Kırım’daki durumu değerlendirdi.

Erdoğan açıklamasına, Ankara'nın Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediğini ve Kırım'ın ilhâkını tanımama yönündeki kararını bir kez daha teyit ettiğini söyleyerek başladı.

“Türkiye olarak Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunduk”

Zelenskiy ile görüşmesinde Rusya ile Donbass bölgesinde ciddi sorunlar yaşayan Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne vurgu yapan Erdoğan, Kırım ‘ilhak’ını da gündemine alarak şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye olarak Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini güçlü biçimde savunduk. Kırım'ın ilhakını tanımama yönündeki prensip kararımızı bir kez daha teyit ettik. Ukrayna'nın uluslararası toplumu Kırım konusunda bir araya getirmeyi hedefleyen girişimi Kırım Platformu'nu desteklediğimizi belirttik. Bu girişimin Kırım Tatarları dahil olmak üzere tüm Kırım halkları, Kırım ve Ukrayna'nın geneli için olumlu neticelere vesile olmasını arzu ediyoruz.”

Karadeniz’de gerilimin artmasından duyulan endişeyi dile getiren Erdoğan, “Mevcut krizin Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve uluslararası hukuk temelinde barışçı ve diplomatik yöntemlerle çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Son dönemde sahada gözlemlediğimiz endişe verici tırmanmanın bir an evvel son bulmasını, ateşkesin sürmesini ve ihtilafın Minsk anlaşmaları temelinde diyalog yoluyla çözüme kavuşturulmasını temenni ediyoruz. Bu hususta gereken her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

“Zelenskiy: Kiev ve Ankara’nın tepkisi aynı”

Öte yandan konuşma yapan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise Karadeniz'de "güvenlik ve meydan okumalara ortak karşı koyma" adımlarını kapsamlı şekilde görüştüklerini kaydederek, "Kiev'in ve Ankara'nın gerek tehdit gerekse onlara verilmesi gereken tepki konusundaki vizyonunun aynı olduğunu belirtmek istiyorum" ifadesini kullandı.

Zelenskiy, Donbas ve Kırım'daki durum ile "Kırım'daki insan hakları ihlalleri ve yarımadanın askerileştirilmesi" hakkında Türk tarafına ayrıntılı bilgi verdiklerini söyledi.

“Erdoağan Zelenskiy’in ziyareti öncesi Putin ile görüşmüştü”

Son dönemde Ukrayna'nın doğusundaki ateşkesin ihlal edildiği ve Rusya'nın sınıra asker takviyesi yaptığı haberlerinin ardından Ukrayna-Rusya sınırında tansiyon yükselmişti.

Erdoğan, Zelensky'nin ziyareti öncesi Rus lider Vladimir Putin'le telefon görüşmesi yapmıştı.