image

PeyamaKurd - Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile Kiev’de ortak basın açıklaması gerçekleştiren Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib’ten bir milyona yakın insanın Türkiye sınırlarına doğru geldiğini dile getirdi. 

Suriye’deki gelişmelere yönelik açıklamada bulunan Erdoğan, “İdlib konusundaki gelişmeler ne yazık ki her geçen gün artık altından kalkılamaz bir duruma geldi. Çok sabrettik. Rejimin maalesef Rusya’nın da görmezliği ile saldırıları ile 3-4 milyon insanın yaşadığı yerden bu insanlar bizim sınırlarımıza doğru yürüdüler” ifadesini kullandı. 

“3,5 milyon göçzede sınır bölgelerinde” 

Erdoğan, “Son gelen rakam maalesef 1 milyona yakın insan sınırlarımıza doğru yürüyor. Kurtarabildikleri yatak yorgan ne varsa sınırlarımıza doğru geliyor” diyerek, Türkiye’de şu anda dört milyon Suriyelinin bulunduğunu kaydetti. 

Suriyeli göçzedelerin 3,5 milyonunun sınır bölgelerinde olduğunu belirten Erdoğan, şöyle konuştu: 

“Biz bunları ülkemizde misafir ediyoruz. Konteyner kentlerde çadır kentlerde misafir ettik. Artık yavaş yavaş kendileri bir yerlerde yerleşmeye başladılar. Gelecek olan bu 1 milyon insanı biz nerelere yerleştireceğiz. Kısa süre önce bir deprem yaşadık. 41 vatandaşımız hayatını kaybetti. 

Fakat 10 bin aşkın ağır hasarlı bina var. 10 bin binayı süratle inşa edeceğiz tüm bunlara yönelik yoğun bir çalışmanın içine girmemiz lazım. Bir taraftan da bu mülteciler ülkemize geliyor. Bunları kabullenmede zorlanıyor. O yüzden karşı tedbirler almaya başladık. 

“Rejim yine İdlib’de hava saldırısı yaptı” 

Bunları Suriye’de nasıl iskan ederiz bunu çalışmasını yapıyoruz. Briket evler yapıyoruz. Onları barınak olarak buralara alacağız. İlk etapta 25-30 bin ev yapalım dedik: Fakat bir de ne görelim. Ne yazık ki bu sabah rejim güçleri yine İdlib’de hava saldırısına geçti. 

Üçü sivil beşi asker şekiz kişi şehit oldu. Artık dedik ki olacak gibi değil karşı cevaplar verildi. Şu anda kesinlikle biz de bu noktada gerek hava gerek kara olmak üzere bunları gerekenleri yapıyoruz gereken bedelleri ödetiyoruz ve ödetmeye devam edeceğiz.”