image

PeyamaKurd - Erdoğan'ın Rusya ziyaretinin ardından Esad ile görüşme iddiasının Şam kaynakları tarafından yalanlandığı ileri sürüldü.

Öğrenilen bilgilere göre üst düzey Suriyeli kaynakların, medyada yer alan “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad arasında bir telefon görüşmesi olabileceği” yönündeki haberleri yalanladığı iddia edildi.

Türk medyasında yer alan bir haberde, İran ve Rusya ile yapılan Tahran ve Soçi görüşmelerinde "Suriye sahasına yansıyacak önemli kararlar alındığı" aktarıldı.

Paylaşılan haberde, “Türkiye; Rusya, İran ve Esad rejimi ile birlikte ülkenin doğusundaki PKK korsan devlet yapılanmasına karşı müşterek harekât teklifinde bulundu. Bir Körfez ülkesi ile Afrika'da yer alan bir başka İslam ülkesinin de Erdoğan-Esad görüşmesi için iki tarafla diplomasi trafiği yürüttüğü belirtiliyor” ifadeleri yer aldı.

“Yalan haber”

Lübnan merkezli Al-Mayadeen Televizyonu web sitesine konuşan Esad rejiminden bir yetkili, “Suriye ve Türkiye cumhurbaşkanları arasında temas olasılığından bahsetmenin tamamen yanlış olacağını vurgulayarak bu iddiayı yalanladı. Ayrıca Esad rejimine yakınlığı ile bilinen Al-Watan gazetesi de aynı haberi paylaşarak bu bilgiyi teyit etti.