image

PeyamaKurd - AKP'nin 7'nci Olağan Büyük Kongresi, "Türkiye için güven ve istikrar" sloganı ile başladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kongrede yapacağı konuşma için geçen hafta “2023’ün manifestosu olacak” demişti.

AKP, büyük kongrede 2023’e hazırlık olarak ilan ettiği yeni dönemin kadrolarını belirleyecek. Ankara Spor Salonu’nda yapılan kongrede önemli değişimlere imza atılması bekleniyor.

Erdoğan, dışarıdaki kalabalığa yaptığı konuşmada çeşitli illerden gelen partilileri selamlayarak, "Önümüzde 2023 var. 2023'e hazır mıyız?" dedi.

Erdoğan, MKYK sayısının 50'den 75'e yükseleceğini duyururken, "Ayrıca, yedek diye bir ifade var. O da 35 kişi. Ama onlar yedek olarak kalmayacak. 35 kişiyle birlikte çalışacaklar asıl üyeler gibi" ifadesini kullandı.

Kongrede parti yönetiminde önemli değişikliklerin yapılacağı sinyalleri veriliyor. Erdoğan, partisinin hem seçimlerin yapılacağı hem de Türkiye Cumhuriyet'in 100'üncü yılına denk gelen 2023 dönemine ilişkin vizyonunu açıklayacak.

Kongrede partinin 1560 delegesi, yeni yöneticilerin belirlenmesi için oy kullanılacak. Erdoğan, kongreye tek genel başkan adayı olarak giriyor.

Parti yönetiminde yapılması beklenen değişiklikler arasında Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun (MKYK) üye sayısının artırılması ve bazı yeni birimlerin kurulması yer alıyor.

Genel Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Mahir Ünal, parti yönetimine tecrübeli isimlerin alınacağını söyledi.

Öte yandan AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, kongrede yapılacak tüzük değişikliğiyle genel başkanvekili sayısının 2'ye çıkarılacağını belirtti.

Yazıcı, "Büyük bir partiyiz. MKYK üye sayısı 50'den 75'e çıktı. Yedek üye sayısı ise 25'ten 30'a çıkarıldı" dedi.