image

PeyamaKurd – Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 yıl aradan sonra gittiği Atina’da Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile bir araya geldi.

Görüşme sonrası konuşan Miçotakis, Türkiye vatandaşlarına Yunan adalarında 7 günlük vize muafiyeti sağlanacağını açıkladı. Erdoğan da iki ülke ilişkilerine dair, "Aramızda çözülemeyecek sorun yok" mesajı verdi.

Basın toplantısında her iki lider de Türkiye-Yunanistan arasındaki dostluğa ve yeni işbirliklerine dikkat çekti.

“7 günlük süre boyunca vizeden muaf tutulacak”

Miçotakis'in açıklamalarından öne çıkanlar ise şöyle:

''İkili ticarette 10 milyar dolar hedefini koyduk. Doğu Ege'de yıl boyunca 7 günlük süre boyunca vizeden muaf tutularak Türk vatandaşlarının Doğu Ege adalarını ziyaret etme serbestisini karar olarak ele aldık.”

“Aramızda çözülemeyecek hiçbir sorun yok”

Erdoğan da kışça şunları ifade etti:

''Yılda en az 1 kere buluşma kararı aldık. Mevcut sorunlarımızı, yapıcı diyalog, iyi komşuluk, uluslararası hukuk çerçevesinde müşterek çabalarla çözüme kavuşturmak temennimizdir.

Kıbrıs meselesinin adadaki gerçekler temelinde adil ve sürdürülebilir bir çözüme kavuşturulması önemlidir. İşgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan dramı ele aldık. Sivillerin katledilmesi vicdanları yaralamaktadır.

Kalıcı ateşkesin bir an evvel tesisi, insani yardımların temini hepimizin önceliği olmalıdır. Bağımsız, egemen, toprak bütünlüğüne haiz Filistin devletinin kaçınılmaz olduğunu gördük. Yunanistan ile bizim aramızda çözülemeyecek hiçbir sorun yok."