image

PeyamaKurd - Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerinin ardından açıklamalarda bulundu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti’den ayrılarak yeni partiler kurmaya hazırlanan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan hakkında “Bunları geçmişte yaşadık. Partimizden grup kuracak şekilde ayrılıp ondan sonra esamesi okunmayanlar çıktı. CHP’nin içinde sığıntı durumuna düşenler oldu. Bizim bunlar şu anda derdimiz değil” diye konuştu.

Erdoğan, isim vermeden Ahmet Davutoğlu’nun terörle mücadele konusunda “7 Haziran-1 Kasım arasında olanları açıklasam insan yüzüne çıkamazlar” sözlerine de yanıt verdi: “Bu arkadaşlar söyleyecekleri ne varsa söylesinler, lafla herhangi bir tehdit olmaz. Bagajlarında ne varsa ortaya döksünler ki belki biraz daha fayda elde edebilirler. AK Parti çalışmalarını en güzel şeklide, ülke yatırımı ve insan yatırımı en güzel şekilde yapıyor. Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri.”

Erdoğan konuşmasında, son dönemde gündemdeki temel konulardan biri olan ABD'den F-35 alımına ilişkin olarak da şu ifadelere yer verdi:

 "Şu anda önümüzde bildiğiniz gibi bir BM Genel Kurulu var. Orada da Sayın Trump ile bir araya geleceğiz. Bu konuları ele alacağız. Onların heyetleriyle bizim heyetlerimiz arasındaki görüşmeler de bu sırada devam ediyor. Temennim odur ki bu süreci Cenevre'den önce tamamlayalım."

" Silahlı insansız hava araçları konusunda müşterek bazı adımları atma durumumuz var. Bunların birbirlerine göre farklı özellikleri var. F35'ler konusunda Amerika şu andaki tutumunu devam etirirse biz başımızın çaresine bakacağız. Biz savunma sanayimiz yahut da savunmaya yönelik ne gibi tedbirler alırız bu tabii bizim tedbir paketlerimizin içinde yer alan konuştuğumuz konulardır. Vakti gelince özellikle de ortak üretim ve kredi planlamalarına bakarak adımlarımızı atacağız. Biz pazar olmaktan çıkıp pazar aramaya giden bir ülke olmak istiyoruz."