image

PeyamaKurd - Kabine toplantısı sonrası basına konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim tarihi ile ilgili net bir açıklamada bulundu. Erdoğan açıklamasında, "14 Mayıs Pazar günü ülkeyi seçime götürmek istiyoruz" ifadesini kullandı.

Türkiye’de şimdiye kadarki en kapsamlı borç yapılandırma düzenlemesini ele alan kabine toplantısı yapıldı. Kabine başkanlık eden toplantı sonrası basın açıklamasında bulunan Erdoğan, “14 Mayıs 2023 Pazar gününün her bakımdan seçim için en uygun tarih olduğunu gördük” dedi.

Açıklamalarında, "14 Mayıs 2023 Pazar gününün her bakımdan seçim için en uygun tarih olduğunu gördük" diyen Erdoğan şu sözlere yer verdi:

"Anayasa'da belirtilen usullere mütenasip şekilde, ülkemizi bu tarihte seçime götürmek istiyoruz. Bu tarih güncellemesini, Anayasa'ya göre 5'te 3 çoğunlukla Meclis yaparsa, memnuniyet duyarız. Meclis'te gereken çoğunluğun sağlanamaması halinde, Cumhurbaşkanı olarak biz, seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılabilmesini temin edecek bir takvimle kararımızı alıp, süreci başlatacağız."

"İsveç NATO için bizden destek beklemesin"

Ayrıca Edoğan, İsveç’in NATO’ye üyelik talebi ile ilgili Türkiye’nin öne sürdüğü şartları yineleyerek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bireyin hak ve özgürlüklerinin sınırı diğer insanların hak ve özgürlüklerinin başladığı yere kadardır. Hiçbir birey kutsalları aşağılama hakkına sahip değildir. Bu sapkınlığı teşvik edenler veya göz yumanlar hiç şüphesiz sonuçlarının da hesap etmişlerdir. Terör örgütlerine her yerde cirit attıracaksınız, sonra NATO'ya girmek için destek bekleyeceksiniz. Yok öyle bir şey. İsveç NATO için bizden destek beklemesin.”