image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan’da ilerleyişini sürdüren Taliban hakkında açıklama yaptı.

Avrupa Birliği tarafından eleştirilen Kıbrıs ziyareti öncesi basına açıklama yapan Erdoğan Taliban’a ilişkin olarak “Afganistan, halkının kahir ekseriyeti Müslüman olan bir ülke. Burada Taliban'ın adeta işgal hareketini devam ettirmesi doğru bir yaklaşım değil” ifadesini kullandı.

ABD ile müzakere sürecinde olan Kabil Havaalanı güvenliğini üstlenme konusuna ilişkin Taliban açıklamalarına dikkat çeken Erdoğan, "Taliban'ın açıklamalarında 'Türkiye'yi istemiyoruz' gibi bir ifade yok" dedi.

Erdoğan, "Kendilerine göre bazı açıklamalar yapıyorlar. Bize yönelik bazı yaklaşımları var. Buradan Taliban'a sesleniyoruz. Kardeşlerinin topraklarını işgal etmeyi bırakması lazım. Bir an önce. Böylece Afganistan'da barışın egemen olduğunu göstermemiz lazım” diye konuştu.

Taliban 13 Temmuz’da yaptığı açıklamada Türkiye'nin de diğer yabancı güçler gibi ülkeden çekilmesini talep ederek aksi takdirde işgalci muamelesi göreceğini belirtmişti.