image

PeyamaKurd - ABD Başkanı Donald Trump ile ikili bir görüşme gerçekleştiren Erdoğan, "S-400'lere ilişkin ABD'nin yaptırım uygulamayacağını Trump'tan duymuş olduk" ifadesini kullandı.

G-20 Zirvesi'ndeki temaslarının ardından açıklamalarda bulunan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile ikili bir görüşme gerçekleştirmesi ile ilgili olarak, "S-400'lere ilişkin ABD'nin yaptırım uygulamayacağını Trump'tan duymuş olduk" dedi.

Erdoğan Libya’da General Hafter'ın güçlerinin “Libya karasularındaki Türk gemilerinin vurulacağına' dair açıklamasından 'haberinin olmadığını” dile getirdi.

S-400'lerle ilgili soruyu yanıtlayan Erdoğan, “Trump'ın da basın toplantısı oldu. S-400'lerle ilgili konuda bizim anlaşmamız her şeyimiz bitmiştir. Olay teslimat sürecindedir. Teslimat sürecindeki bir sözleşmeyi inkâr etmemiz Türkiye'ye yakışmaz. Biz ABD'den patriot alma için Obama ile görüşmüştük, satışı gerçekleştirmediler. Bizim de hava savunma sistemi almamız gerekiyordu, Rusya'dan aldık. Yaptırım söz konusu olmayacağını Trump'tan duymuş olduk. Biz ABD ile stratejik ortağız. Türkiye'nin egemenlik alanına kimsenin müdahale hakkı yoktur. Bunun bilinmesi gerekir” sözlerine yer verdi.

"Temmuz ayının ilk yarısında tarih. Putin ile görüşmede İdlib konuşuldu” diyen Erdoğan, “İran ile Soçi Zirvesi çerçevesinde bir duruşumuz var. Gözlem noktasına rejim tarafından saldırı oldu. Gereken tarafımızdan yapıldı. Şu anda bir sukûnet söz konusu. Bu gözlem kulelerinin varlığı İdlib ve bölgenin korunmasıdır. Bu konudaki hassasiyetimizi de sonuna kadar koruyacağız” şeklinde konuştu.