image

PeyamaKurd- Türkiye’nin Rojava’ya yönelik başlattığı askeri harekat ve sonrasında esmeye başlayan Türkiye aleyhtarı hava sayesinde, 30 yıldır Ermeni Lobisinin tüm çabalarına ve aktarılan milyonlarca dolarlık kaynağa rağmen geçmeyen Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı’nın geçmesini sağladı.

ABD Temsilciler Meclisi 1915’de Osmanlı devletinin Anadolu topraklarında yaşanan olayları ‘Ermeni Soykırımı’ olarak tanıyan yasa tasarısını , 435 temsilciden 405’inin ‘Evet soykırımdır’, sadece 11’inin ise ‘Soykırım değildir’ dediğini, üç temsilcinin ise çekimser kaldığını bildirdi. ‘Ermeni soykırımı’nı tanıyan tasarıyı kabul etti

30 Yıldır Geçmeyen Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı, Türkiye'nin "Kürt Politikası" Sayesinde Geçmiş Oldu

Yaklaşık 30 yıldır Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı’nın ABD Temsilciler Meclisi’nden geçirilmeye çalışıldığını, ancak kabul edilmediğini, Türkiye’nin Suriye’deki harekatı ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den asker çekme kararının ardından, tasarının yasalaşma şansı buldu. Son 30 yıldır Türkiye "soykırım" tasarısını her gündeme geldiğinde engellemeyi başarmıştı. Ancak Rojava’da yaşanan son gelişmeler bu kez tasarının kabul edilmesine neden oldu.

ABD, Rojava Saldıran Türkiye'yi Azarlamak İstedi

30 yıldır Ermeni Diasporası ve lobilerinin güçlü çalışmalarına ve aktarılan yüz milyonlarca dolarlık kaynağa rağmen ABD senatosundan geçme şansı bulamayan Ermeni Soykırımı Yasa Tasarısı’nın kabul edilmesi, ABD’li milletvekillerinin Türkiye’yi Rojava saldırılarına karşı azarlamak istediği bir zamanda geldi. ABD Temsilciler Meclisi’nin kararının Türkiye'nin kuruluşunun ilan edildiği 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda kabul edilmesi ise dikkat çekti.

Oylama aşamasına geçmeden önceki tartışma bölümünde söz alan hemen hemen tamamı Demokrat Kongre üyeleri, bugün çok sayıda ülkenin 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıdığına işaret ederek, artık ABD Kongresi’nin de bunu yapma zamanının çoktan geldiğini vurguladı. Kongre üyeleri, “geçmişteki soykırımları reddedersek ileride yeni soykırımların da önünü açmış oluruz” mesajını verdi ve Türkiye’ye de “tıpkı Almanya’nın yaptığı gibi geçmişiyle hesaplaşması” çağrısında bulundu. Birçok Kongre üyesi, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik askeri operasyonunu eleştirirken, Kürtler’e etnik temizlik yapıldığını öne sürdü.

Yıllar Süren ve Bitmek Tükenmek Bilmeyen Çaba ve Efor...

11 Nisan’da Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu Başkanı Demokrat Adam Schiff’in sunduğu tasarıda, “Temsilciler Meclisi’nin Ermeni soykırımını resmen tanımayı ve anmayı ABD politikası olarak gördüğü” ifade ediliyor.

Adam Schiff, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Yıllar süren ve bitmek tükenmek bilmeyen çaba ve efor, ABD’nin soykırımın reddine asla taraf olmaması gerektiğini gösterdi. Umarım, tüm üyeler Ermeni Soykırımı'nı tanımak için oylamada bana katılırlar. Asla unutmayacağız ve asla susmayacağız” ifadesini kullandı.

Ermeni Soykırımı Yasasında Neler Var?

Kabul edilen karar tasarısında, ABD hükümetinin ‘Ermeni soykırımı’ ya da herhangi bir soykırımın reddedilmesiyle ilişkilendirilme ve anılma çabalarının reddedildiği bildiriliyor. Tasarıda ayrıca ABD’nin insani yardım çabaları dahil, ‘Ermeni soykırımı’ gerçeklerini halkın anlaması ve bu konuda eğitilmesi teşvik ediliyor. ‘Ermeni soykırımının bugünün insanlığa karşı işlenen suçlarla benzerliğine’ de tasarıda dikkat çekildiği belirtiliyor.

Karar tasarısında, ABD hükümetinin "Ermeni soykırımı" ya da herhangi bir soykırımı reddetmesi için yürütülecek girişimler reddediliyor. Tasarıda ayrıca ABD’nin insani yardım çabaları dahil, "Ermeni soykırımı" gerçeklerini halkın anlaması ve bu konuda eğitilmesi teşvik ediliyor. "Ermeni soykırımının bugünün insanlığa karşı işlenen suçlarla benzerliğine" de tasarıda dikkat çekiliyor.Tasarının da bağlayıcılığı bulunmuyor ve sembolik nitelik taşıyor, Kongre'nin bu konudaki yaklaşımını yansıtıyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi : “Ermeni Soykırımını Anlamak; Bugün Kürtlere Yapılanlar İçin Tehlikeli Bir Hatırlatmadır”

Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, “Bugün Kongre için büyük bir gün. Gelin bugün bu suçun (1915 olayları) bir soykırım olduğunu açıkça ortaya koyalım. Olanları asla unutmamalıyız” ifadelerini kullandı.

Amerika’nın insan haklarına olan bağlılığında asla taviz vermemesi gerektiğine vurgu yapan Pelosi de, “Ermeni soykırımının” tanınmasının geçmişin hatalarının tekrarlanmaması açısından önemli olduğunu dile getirdi ve “(Suriye’de) Kürtler’e yapılanlar günümüzdeki tehlikenin bir hatırlatıcısı” dedi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan: “Tarihi Bir Gün”

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, karara dair "ABD Kongresi'nin Ermeni soykırımını tanıma yönündeki tarihi kararını selamlıyorum. 296 sayılı karar, milyonlarca soykırım mağdurunun soyundan gelenleri teselli eden; hakikate ve tarihsel adalete hizmet etme yolunda atılmış cesur bir adımdır" açıklamasını yaptı.