image

PeyamaKurd - Azerbaycan’a ait askeri birliklerin, Ermenistan-Azerbaycan sınırında yer alan Sünik ve Geğarkunik bölgelerinde kalmaya devam ettiklerini belirten Ermenistan Savunma Bakanlığı, birliklerin çekilmesi çağrısında bulundu.

Azeri ordusunun bölgedeki askeri varlığına ilişkin Ermenistan Savunma Bakanlığı'nın sitesinde yayınlanan açıklamada, Ermenistan-Azerbaycan sınırında yer alan Sünik ve Geğarkunik bölgelerindeki durumun çözüme kavuşturulmadığı, Azerbaycan'a ait askeri birliklerin orada kalmaya devam ettikleri ifade edildi.

Bakanlığın yayımladığı açıklamada, “Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin 12-13 Mayıs tarihlerinde sınırda netleştirme bahanesiyle Ermenistan'ın Sünik ve Geğarkunik bölgelerinin belirli kısımlarını işgal etmesinden sonra oluşan durum çözülmedi. Ermeni birliklerinin eylemleri sonucu Azerbaycan ordusu bazı bölgeleri terk etmek zorunda kalsa da bir kısmı, hala Ermenistan topraklarında kalmaya devam ediyor” denildi.

Ayrıca bakanlık, ‘Ermenistan'ın egemen topraklarına' el uzatmanın ‘kesinlikle kabul edilemez' olduğuna dikkat çekerek, Azerbaycanlı askerleri önkoşulsuz olarak önceden bulundukları pozisyonlarına dönmeye çağırdı.