image

PeyamaKurd - Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ri Yong-ho ve Suriye’ye bulunduğu resmi iş ziyaretinde ona eşlik eden heyet ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Yapılan ikili görüşmede Esad, Suriye ve Kuzey Kore gibi bağımsız ülkelerin direnişi ve Batılıların planlarının hezimete uğratılmasının uluslararası denklemleri değiştirebileceğini ifade etti.

Beşar Esad, Suriye’deki son durumlar ve ortak önem taşıyan uluslararası meselelerin ele alındığı görüşmede, Suriye’nin ve Kuzey Kore’nin maruz kaldıkları savaş ve baskı şekilleri farklı olsa da, üzerlerindeki savaş ve baskının hedefi aynı olduğunu dile getirdi.

Ülkesinde yaşanan durumu dile getiren Esad, savaş ve baskıların temel amacının egemen ve bağımsız bir karara sahip olmalarının yanı sıra Batılı sömürü ve hegemonya planlarına karşı çıkan devletleri zayıflatmak olduğunun belirterek, bu durumun sadece Suriye ve Kuzey Kore ile ilgili olmadığını, ABD’nin planlarında dünya haritasının yeniden çizmek olduğunu vurguladı.