image

PeyamaKurd - Suriye'de Esad rejimi, ABD'den 'askeri güçlerini derhal ve koşulsuz olarak ülkeden çekmesini' dile getirdi.

Suriye hükümeti, Amerikan askerlerinin olduğu bir üssün yakınlarına roket saldırısı düzenlendikten bir gün sonra, ABD’den “askeri güçlerini derhal ve koşulsuz olarak ülkeden çekmesini” dile getirdi.

ABD’nin Suriye’de, genellikle güneydeki At-Tanf üssü ile ülkenin doğusundaki petrol sahaları arasında yaklaşık 900 askeri bulunuyor. ABD,  terör örgütü IŞİD ile savaşmak için Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) destek çıkıyor. Ancak Esad rejimi, ABD’nin ülkedeki varlığını yasa dışı kabul ederken, ülkeden ayrılmalarını talep etti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da benzer ifadelere yer verildi. Önceki gün yayınlanan mesajda, “Amerikan tarafı, Suriye topraklarında yasadışı olarak bulunan askeri güçlerini derhal ve koşulsuz olarak geri çekmeli, Suriye petrolünü ve buğdayını çalmaktan ve kaçakçılık yapmaktan vazgeçmeli. Yasadışı silahlı grupları desteklememeli” ifadeleri kullanılmıştı.