image

PeyamaKurd- Türkiye'nin Rojava’ya operasyon hazırlıkları gündemdekini yerini korurken, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, dün İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile bir dizi görüşme yapmıştı. Beşar Esad yaptığı görüşmeyi de değerlendirerek, önemli açıklamalar yaptı.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan “Ankara-Şam arasında gerilimi azaltmak üzere” dün Suriye’ye resmi bir ziyarette bulunmuş ve daha önce Ankara’da “Türkiye'nin güvenlik endişelerini çok iyi anlıyoruz” diyerek, Şam’da operasyona karşı olduklarını açıklaması, dikkat çekmişti.

Esad, konuya dair açıklama yaptı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, konuyla ilgili, İran’ı bölgesel zorluklara karşı ‘çözümün bir parçası olduğu için’ överken, ülkesinde gerginlik yaratan güçleri kınayan bir açıklama yaptı.

“Ülkemiz için her türlü çözüme hazırız”

Beşar Esad, bazı endişeleri gidermek için ortak bölgesel çabalara ihtiyaç olduğunu belirterek, yönetimlerinin, Suriye’yi savaştan uzak tutan her türlü çözümü desteklediğini vurguladı.

Esad’dan Türkiye’ye suçlama

Esad, Türkiye’yle ilgili olarak da "Suriye topraklarına yönelik girişimlerini halkı çıkarmak için kullanılan bahaneler yanlış ve gerçeklikle hiçbir ilgisi yok.” diyerek Türkiye’yi Birleşmiş Milletler şartlarını yerine getirmemekle suçladı.

“Batılı ülkeler, gerilimi arttırıyor”

Beşar Esad, İran Dışişleri Bakanı’nın ziyaretini “bölgedeki güç dengesini lehimize çevirecek” olarak yorumlarken, öneminden söz etti. Esad, Batılı ülkeleri ‘Suriye’deki gerilimi artırmakla’ suçladı. Esad, Tahran-Şam bağlantısını son kırk yılda istikrarlı bir şekilde gelişen “stratejik ittifak” olarak nitelendirdi.

Geçtiğimiz haziran ayının ortalarında da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye'nin ülkelerinde sınır ötesi harekât düzenlemesi halinde, askeri koşullar el verdikçe "doğrudan" karşılık vereceklerini, halk nezdinde de harekâta direniş olacağını söylemişti.